• اخبار تصویری


افتتاح دفتر جدید مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه با حضور مدیر کل مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان

هم‌زمان با هفته دولت دفتر جدید مرکز مشاوره دانشگاه با حضور رئیس دانشگاه و مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان 6 شهریورماه جاری افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در این مراسم که با حضور معاونان دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی، مدیران و مسئولان حوزه دانشجویی دانشگاه برگزار شد، دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه ضمن تأکید بر اهمیت نقش و کارایی مشاوره در سلامت و آرامش روحی جامعه گفت: بهره بردن از مشاوره در زمینه های مختلف زندگی برای همه افراد لازم است و مراجعه به مشاور از نشانه های انسان سلامت و بافکر است، چراکه فرد به این وسیله می‌خواهد از تخصص و فکر دیگری برای بهبود شرایط زندگی خود بهره گیرد.

رئیس دانشگاه با اشاره به حرکت‌های روبه‌جلو در حوزه خدمات دانشجویی در طی 5 سال گذشته گفت: در این مدت بر طبق رویکرد حمایتی از کلیه خدمات دانشجویی، شاهد رشد بسیار خوبی در این حوزه بوده ایم که امیدواریم این حرکت رو به رشد ادامه یابد.

دکتر سلیمی در بخش دیگری از سخنانش با بیان ظرفیت‌های دانشگاه علامه طباطبائی در زمینه خدمات مشاوره‌ای بیان داشت: خوشحالیم که دانشگاه در حوزه مشاوره گروه آموزشی خاص دارد و استادان برجسته رشته مشاوره بدون کوچک‌ترین چشمداشتی ارائه این خدمت را در دانشگاه دنبال می‌نمایند. او با تأکید بر ضرورت نوآوری در خدمات مرکز مشاوره افزود: امیدواریم با پیگیری همکاران و فراهم شدن زیرساخت‌ها، امکان رشد و توسعه هر چه بیشتر خدمات این حوزه به مراجعان داخل و خارج از دانشگاه از طریق تأسیس شعب تحت پوشش و نیز ارائه مشاوره آنلاین در آینده نزدیک فراهم گردد.

رئیس دانشگاه در پایان سخنانش با تقدیر از حمایت‌های رئیس سازمان دانشجویان از فعالیت‌های دانشگاه علامه طباطبائی حضور مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در این مراسم را نشان از اهتمام ویژه به این مهم برشمرد و افزود: امیدواریم با ادامه پشتیبانی و حمایت‌ها شاهد ارتقا روزافزون فعالیت‌های مشاوره در دانشگاه باشیم.

سپس خانم دکتر صادقی مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در سخنانی با تقدیر از حمایت‌های ریاست دانشگاه و تلاش‌های معاون دانشجویی و مدیر مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه در کسب موفقیت‌های پی‌درپی مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبائی و ارتقا فعالیت‌های آن گفت: آن چیزی که برای دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم اهمیت دارد توجه خاص به طرح‌های تحولی فوق‌العاده است از جمله خدمات متنوع مراکز مشاوره از قبیل ارتقا، پیشگیری و مداخله که امیدواریم با همکاری و تعامل روزافزون، توانمندتر از قبل این خدمات ارائه گردد. 

او اضافه کرد: یکی از چیزی‌هایی که به فعالیت‌های یک مرکز مشاوره اعتبار می‌بخشد ساختار مستقل بخش اداری و داشتن فضای مناسب و دسترسی است که خوشبختانه در طی بازدیدی که از ساختمان جدید این مرکز داشتیم این موارد مهم به‌دقت موردتوجه قرارگرفته و پیش‌بینی‌شده است. دکتر صادقی ابراز امیدواری کرد با توجه به جایگاه، اعتبار  و صاحب نامی دانشگاه علامه طباطبائی درزمینه رشته روان‌شناسی و مشاوره در سطح کشور تعامل و همکاری بیشتری را در بهره‌گیری از خدمات تخصصی این مرکز و در ارتباط با دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان شاهد باشیم.

در ادامه این مراسم دکتر سلیمی بجستانی معاون دانشجویی دانشگاه نیز به ارائه گزارشی از فعالیت های مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه پرداخت و گفت: در طی سال‌های اخیر با حمایت‌ها و مساعدت‌های ریاست محترم دانشگاه این مرکز، 4 سال رتبه نمونه کشوری و 4 مرتبه نیز مشاوره فعال را در بین دانشگاه‌های کشور کسب نموده است. او میزان مراجعه به این مرکز را حدود 420 مورد در طی یک ماه اعلام کرد و افزود: علاوه بر مراجعات به مرکز در سطح دانشکده‌های اقتصاد، ادبیات و علوم اجتماعی که خارج از محدوده پردیس مرکزی دانشگاه هستند در سطح کلیه خوابگاه‌های دانشجویی مشاوران این مرکز حضور داشته و پاسخگوی نیاز دانشجویان می‌باشند.

در ادامه دکتر فرح‌بخش نیز در سخنانی رویکرد فعالیت‌های مرکز مشاوره دانشگاه را رشد نگر و در جهت امکان تسهیل در دسترسی به این خدمات برای دانشجویان برشمرد و افزود: مسئولیت سلامت روان دانشجویان بر عهده مرکز مشاوره دانشگاه است و در راستای انجام این وظیفه نباید دانشجو به حال خود رها شود. او اضافه کرد: سلامت روان موضوعی سامانمند است و مجموعه بخش‌ها و مشاغل در دانشگاه در ایجاد و برقراری این آرامش نقش دارند. او به اقدامات انجام‌شده در این خصوص اشاره و تصریح کرد: شناسایی عوامل مرتبط با این مهم در سطح دانشگاه و پیش‌بینی دوره‌های آموزشی در این خصوص برای بخش‌های مختلف ازجمله موارد مورد تأکید این دفتر در ایجاد آرامش دانشجویان است.

مدیر مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه اجرای طرح حمایت عاطفی از دانشجویان جدیدالورود را از برنامه‌های این مرکز در آغاز سال جدید تحصیلی اعلام کرد و بیان داشت: با استفاده از مشاهدات سال‌های گذشته در سطح خوابگاه‌های دانشجویی اجرای این طرح را در ابتدای سال جدید تحصیلی با اعزام مشاوران مرکز به خوابگاه‌های دانشجویی برای انطباق دانشجویان با شرایط جدید و انجام حمایت‌های عاطفی و پیشگیری از افت تحصیلی و مسائل و بحران‌های عاطفی حاصل از آن دنبال خواهیم کرد.

لازم به ذکر است است، دفتر جدید مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه  با اختصاص 8 اتاق برای انجام انواع مشاوره ها به مراجعان و نیز اختصاص بخش پذیرش به صورت مجزا واقع در ساختمان معاونت دانشجویی واقع شده است. این مرکز در حال حاضر با بهره مندی از حضور 30 مشاور و مددکار، روانشناس و روانپزشک آماده ارائه خدمات به دانشجویان، کارکنان و استادان در حوزه های مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، مشاوره آموزشی، خدمات روانشناسی بالینی، روانسنجی، روانپزشکی و مددکاری اجتماعی است.

چهارشنبه ٧ شهريور ١٣٩٧ - ٠٩:٤٩ شماره خبر: ٦٧٢٢ بازدید: 5315نسخه چاپي