شهردار تهران در ششمین همایش بین‌المللی اربعین مطرح کرد:

همراهی با قافله اربعین، زمینه‌ساز ظهور است

۲۰ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۱ کد : ۲۲۷۲۰ خبر روز
تعداد بازدید:۳۸۲
شهردار تهران در ششمین همایش بین المللی اربعین گفت: هر کسی با اربعین همراه شود، خود را با قافله‌ای همراه می‌کند که عاقبت آن زمینه‌سازی برای ظهور است.
همراهی با قافله اربعین، زمینه‌ساز ظهور است

به گزارش روابط عمومی، ششمین همایش بین‌المللی اربعین با عنوان «اربعین، همبستگی ملی، همگرایی اسلامی و مقاومت جهانی» به همت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه‌طباطبائی، امروز دوشنبه 20 شهریورماه 1402 در دانشکده مدیریت و حسابداری این دانشگاه برگزار شد.
دکتر علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران، در این همایش گفت: یکی از خصوصیت‌های ممتاز دوران امام حسن(ع)، جدایی جریان ناب اسلامی از حکومت جور بنی‌امیه است. این جریان ناب، در طول تاریخ افتخارات متفاوتی خلق کرد اما بالاترین افتخار همان حادثه عاشورا است که عظمت و بزرگی آن، نزدیک به هزار و چهارصد سال گرمابخش جامعه بشری است و انشاالله قیام حضرت مهدی(عج) راهگشای تحقق این حرکت خواهد بود. انقلاب اسلامی ایران موفق شد این جریان ناب را تبدیل به یک حکومت کند چون از فاصله دوران امام حسن(ع) تا چهل و چهار سال پیش، حرکت‌ها و قیام‌های متعددی شکل گرفت اما تقدیر الهی این بود که این پرچم به دست امام عظیم الشان ما و با حمایت مردم، برافراشته و تبدیل به حرکتی جدید شود.

قیام‌ همگانی برای دفاع، از رمزهای پیروزی در جنگ تحمیلی 
وی ادامه داد:‌ در وصیت‌نامه نورانی امام خمینی(ره)، رمز موفقیت و بقای انقلاب در قالب انگیزه الهی و وحدت کلمه بیان شده است‌‌. وقتی این رمز پیروزی است بنابراین در جای جای راه طی شده تا امروز، هر وقت این خصوصیات به هم پیوستند منجر به یک حماسه بزرگ شدند. سؤال این است که خصوصیت دفاع مقدس ما چه بود؟ ما به ظاهر در جنگ نابرابر هشت ساله با یک جریان بعثی طرف بودیم اما واقعیت این است که همه جریان کفر و استکبار پشتیبان صدام بودند. از یک سو می‌توان بحث و بررسی کرد که دفاع مقدس چگونه موفق شد اما فراتر از این می‌توان از فرهنگ دفاع مقدس به عنوان یک گوهر یاد کرد که خصوصیتی همانند انگیزه الهی در آن در اوج است و وحدت کلمه و‌ قیام‌ همگانی برای دفاع، از رمزهای پیروزی در این جنگ است.
دکتر زاکانی تأکید کرد: انگیزه الهی در دفاع مقدس ما به عنوان یک ذخیره تمام ناشدنی عمل کرد و امروزه دائما به آن رجوع کرده و این جهت‌گیری درست و هدف والا و غایی را همچنان در نظر داریم. از سوی دیگر انسجام و پیوستگی را در میان مردم مشاهده می‌کنیم و به خودمان می‌بالیم. بنابراین فرهنگ دفاع مقدس برای ما بسیار ارزشمند است. این یک فرهنگ است که آثاری در پی دارد و اگر امروزه در کشور آسیب می‌بینیم به خاطر غفلت از این فرهنگ است.

اربعین استمرار حرکت تمدنی صدر اسلام است
وی ادامه داد: وقتی به اربعین می‌رسیم می‌بینیم که ابعاد آن متفاوت و استمرار همان حرکت تمدنی صدر اسلام است و هر کسی در این مسیر گامی بردارد، در مسیری حرکت کرده که ما را یک قدم به ظهور و تمدن وعده داده شده الهی نزدیک کرده می کند. اینجا است که اربعین رنگ و بوی دیگری می‌گیرد و حرکت در مسیر پیوستگی ملت‌ها، شرایط را متفاوت می‌کند.‌ فرهنگ اربعین انسان ساز است و کسی که خود را به آن عرضه کند همانند یک میزان عمل می‌کند و در این شرایط یک مسئول به خوبی می‌فهمد در حال خدمت است یا خیر؟
شهردار تهران تاکید کرد: هر کسی با اربعین همراه شود، خود را با قافله‌ای همراه می‌کند که عاقبت آن معلوم و زمینه‌ساز ظهور است. بنابراین امروزه اربعین تجلی وحدت و اوج حکمت، منزلت، ایثار، فداکاری و جانفشانی است. فرهنگ عاشورا مایه نجات ما است و افتخارات بسیاری برای ما خلق خواهد کرد.
 

کلید واژه ها: دانشگاه علامه طباطبائی شهردار تهران ششمین همایش بین المللی اربعین علیرضا زاکانی دانشکده حقوق و علوم سیاسی


نظر شما :