دکتر غلامعلی حدادعادل در افتتاحیه دوره دانش‌افزایی زبان‌فارسی؛

فارسی، زبان ملتی چندین هزار ساله است

۲۳ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۴:۳۰ کد : ۱۹۷ خبر روز
تعداد بازدید:۲۳۷۰
رئیس بنیاد سعدی گفت: آموختن زبان فارسی فقط شما را با ایران دیروز و تاریخی آشنا نمی‌کند. بلکه برای آشنایی شما با ایران امروز نیز مفید است. فارسی که زبان دوم عالم اسلام است امروز زبان انقلاب اسلامی است.
 فارسی، زبان ملتی چندین هزار ساله است

به گزارش ستاد خبری هشتاد و سومین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی  این دوره آموزشی که توسط بنیاد سعدی و دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود، امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه به طور رسمی آغاز به کار کرد.

دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی از سخنرانان اصلی این مراسم بود که در ابتدای سخن به ایراد شعری در وصف زبان‌فارسی پرداخت و گفت: امیدوارم حضور یک ماهه شما در ایران هم خاطره خوبی برای شما پدید بیاورد و هم آشنایی بیشتر شما را با زبان‌فارسی در پایان این دوره شاهد باشیم. رئیس بنیاد سعدی افزود: اگر کسی از شما بپرسد چرا زبان فارسی می آموزید و چرا به این حوزه علاقه دارید چه پاسخی می دهید؟ من اگر جای شما بودم، می گفتم: زبان فارسی، زبان یک ملتی است که چندین هزار سال سابقه تاریخی و فرهنگی و تمدنی مستمر و پیوسته در جهان دارد. وی خاطر نشان کرد: زبان فارسی زبان ملتی است که هزار سال پیش شاعری به نام فردوسی داشته است که یک منظومه حماسی از خود با بیش از پنجاه هزار بیت به یادگار گذاشته است که امروز بعد از هزار سال ایرانیان هم در کوچه و بازار آن را می‌خوانند و می‌فهمند و هم در دانشگاه‌ها آن را تدریس می‌کنند.

دکتر حداد عادل در ادامه اظهار داشت: زبان فارسی زبان شاعران بزرگی مانند مولا جلال الدین رومی، سعدی و حافظ و نظامی و صائب است. می دانید که مولانا صاحب اندیشه‌ها و شعرهایی است که وقتی در دو دهه گذشته، همین سال‌های اخیر به زبان انگلیسی ترجمه شد، پرفروش‌ترین کتاب شعر در آمریکا شد و هیچ کتاب شعر دیگری به پای اشعار مولانا نرسید؛ مولانا این شعرها را به زبان فارسی سروده است.

رئیس بنیاد سعدی تصریح کرد: زبان فارسی زبان سعدی است که بنیاد سعدی نام او را بر پیشانی خود دارد. تنها کافی است بدانید که بیش از چهارصد سال است که آثار سعدی به همه زبان های دنیا ترجمه شده و خوانده می شود. سعدی آموزگار جاودانه زبان فارسی است. هرکس در دنیا در طول تاریخ فارسی یاد گرفته بر سر سفره سعدی نشسته بوده است.

حداد عادل افزود: زبان فارسی زبان شاعری آسمانی به نام حافظ است که ایرانیان او را لسان‌الغیب نامیده‌اند؛ یعنی زبان آسمان، زبان ملکوت. حافظ تجلی حقیقت اسلامی در آینه روح ایرانی است و شما با آموختن زبان فارسی کلید دست‌یابی و گشودن این گنجینه های گران‌قدر را به دست می‌آورید.

 

 


نظر شما :