برگزاری نشست هم اندیشی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با استادان معارف

۳۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۴ کد : ۱۹۴۹۳ خبر روز
تعداد بازدید:۱۰۴۳
نشست هم اندیشی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با استادان معارف این دانشگاه درباره مسائل روز و استفاده از ظرفیت و اراده این استادان برای ایجاد همدلی بین دانشجویان، در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.
برگزاری نشست هم اندیشی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با استادان معارف

به گزارش روابط عمومی، دکتر عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در ابتدای این نشست با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبائی زودتر از دیگر دانشگاه های تهران یعنی در 19 شهریورماه 1401 ترم تحصیلی جدید را شروع کرد، افزود: البته همزمان با بازگشایی دانشگاه ها، پیش بینی هایی مبنی بر ایجاد تحرکات در دانشگاه ها شده بود. مجموعه حاکمیت کشور به این نتیجه رسید که بهتر است مدیریت دانشگاه ها را به روسای دانشگاه ها واگذار کند و این موضوع کمک کرد تا ما با استفاده از ابزارهایی که در درون دانشگاه داریم بتوانیم شرایط را بهتر مدیریت کنیم.
وی ادامه داد: معترضان قصد داشتند همه دانشجویان و استادان را با خود همراه کنند و آنها را به سطح شهر بکشانند. ولی ما تلاش کردیم ضمن جلوگیری از ایجاد فضای دوقطبی در دانشگاه، دانشجویان معترض را از فضای اعتراضی خارج کنیم. دانشگاه تا کنون از ابزارهای مختلفی همچون تماس با خانواده دانشجویان برای جلوگیری از غیبت دانشجویان استفاده کرده است که انجام این کار در بسیاری از دانشکده ها باعث شد دانشجویان به جای حضور در جمع معترضان، در کلاس ها حاضر شوند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه بیشتر دانشجویان معترض از دانشجویان دوره کارشناسی بوده اند، افزود: بخشی از رفتار این دانشجویان ناشی از شرایط سنی آنها است. جوانان به واسطه ویژگی های شخصیتی، توان جدل کردن و گفت و گو را دارند و از طرف دیگر می توانند بسیار خشن باشند. ما در دانشگاه با اقداماتی مانند جلسه با دانشجویان ارزشی برای مقابله با ایجاد فضای دوقطبی، صحبت با خانواده دانشجویان معترض، کمیته انضباطی کردن رهبرهای تجمعات و ایجاد فضای گفت و گو توانستیم اوضاع پیش آمده را کنترل کنیم.
وی با بیان اینکه دلیل برگزاری این نشست، استفاده از ظرفیت، اراده و تجربه های استادان معارف دانشگاه برای مدیریت اتفاق های پیش آمده است، اظهار کرد: کار استادان معارف در این بازه زمانی کار بسیار سختی است به این دلیل که دانشجویان بر اساس کلیشه های ذهنی، این استادان را نماینده نظام می دانند و در شرایط کنونی بنابراین نحوه رفتار استادان معارف با دانشجویان باید به گونه ای باشد که آنها را از رفتارهای احساسی به رفتارهای خردمندانه و عاقلانه سوق دهد.
دکتر معتمدی ادامه داد: در صحنه بودن استادان و در کنار دانشجویان قرار گرفتن، گفت و گو با ادبیات مخصوص دانشجویان، خوب و ظریف صحبت کردن، استفاده از ظرفیت دانشجویان، کمک به روش خوب اندیشیدن، کمک به روش خوب سوال کردن و درست پاسخ دادن به سوال های دانشجویان می تواند به مدیریت شرایط و راهنمایی دانشجویان کمک کند.
وی تاکید کرد: نظام ما، نظام جمهوری اسلامی است. یک پایه جمهوری اسلامی مردم هستند و نظام اسلامی، نظامی نیست که بتواند بدون توجه مردم حکومت خود را به پیش ببرد. این نظام سختی های خاص خود را دارد و یکی از این سختی ها این است که مردم باید به آگاهی برسند و بر اساس آن آگاهی اسلام را انتخاب کنند. حقانیت اسلام در گرو رشد انسان ها است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم با همراهی و همفکری هم، ارتباطات، حساسیت ها و زمینه مشارکت را در بین دانشجویان بیشتر کنیم. باید حواسمان باشد که به دانشجویان برچسب نزنیم تا مبادا  آنها فکر کنند که ما به واسطه این برچسب زدن، دیگر قبولشان نداریم. باید تلاش کنیم دانشجویان در همین فضا به رشد برسند.
 

کلید واژه ها: دانشجویان دانشجویان معترض دانشگاه رئیس دانشگاه دانشگاه علامه دانشگاه علامه طباطبائی استادان استادان معارف نظام شرایط


نظر شما :