در مراسم رونمایی از کتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه مطرح شد:

معامله با حضرت علی (ع)، معامله با انسانیت، عدالت، اخلاق و معنویت است

۲۵ تیر ۱۴۰۱ | ۱۸:۱۷ کد : ۱۸۶۹۹ خبر روز
تعداد بازدید:۱۴۸۰
آیین رونمایی از نسخه خطی و کتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه و نکوداشت استاد حمید منوچهری گوینده پیشکسوت رادیو، امروز، ۲۵ تیرماه ۱۴۰۱، با حضور استادان حوزه و دانشگاه و هنرمندان رادیو و تلویزیون، در سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
معامله با حضرت علی (ع)، معامله با انسانیت، عدالت، اخلاق و معنویت  است


به گزارش روابط عمومی، آیین رونمایی از نسخه خطی و کتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه و نکوداشت استاد حمید منوچهری گوینده پیشکسوت رادیو، با حضور آیت الله کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران و دبیر بنیاد بین المللی غدیر، دکتر محسن حبیبی، مدیر روابط عمومی و حوزه ریاست دانشگاه علامه طباطبائی و جمعی از معاونان، روسا و استادان حوزه و دانشگاه و همچنین هنرمندان رادیو و تلویزیون، امروز، 25 تیرماه 1401، در سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.


دکتر عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی که از طریق بستر مجازی در این مراسم شرکت کردند با قدردانی از حضور استادان و هنرمندان در این مراسم، گفت: شخصیت حضرت علی(ع) فخر بشریت، مسلمانان، شیعه و سرمایه گرانقدری است که در منظومه جاودانگی دین اسلام قابل تعریف است. اسلام دین جاودانگی است و تمام عناصر این دین، جاودانگی را به همراه خود دارد.
وی افزود: یکی از این عناصر جاودانگی دین اسلام، معجزه پیامبر اکرم(ص) است که هر کس، در هر زمان و مکانی، از گذشته تا به امروز، هر وقت اراده کند می تواند با این معجزه آشنا شود. یکی دیگر از ابعاد جاودانگی دین اسلام، موضوع امامت است. امامت نشان از جاودانگی دین اسلام است که در دو جبهه قابل تامل است. نخست استمرار امامت قائم آل محمد که امام زنده است و بعد دیگر هم کلام معصومین علیه السلام است.
دکتر معتمدی با بیان اینکه نهج البلاغه کلام معصوم است، افزود: ما در هر زمانی این کلام را می خوانیم، این کلام تازه و جاودان و این حکمت بی بدیل و بی نظیر است. گاهی ما نهج البلاغه و شخصیت حضرت علی (ع) را بر اساس تعریف دیگران می شناسیم و گاهی نیز با خواندن نهج البلاغه متوجه می‌شویم که گویند که این مطالب شخصیت بی همتایی است که به راحتی نمی توان به آن دست یافت.


دکتر حبیبی نیز در بخشی از این مراسم با تبریک عید غدیرخم، بیان کرد: این مراسم با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی، رادیو نمایش و بنیاد بین المللی غدیر انجام شد. برگزاری جشن عید غدیرخم همزمان با دو رویداد هنری مهم و جالب توجه است. رویداد نخست رونمایی از کتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه و نسخه خطی این کتاب ارزشمند است و دوم نکوداشت هنرمند فرهیخته استاد حمید منوچهری است.
وی گفت: قدردانی از پیشکسوتانی که عمر خود را برای ارتقاء سطح فرهنگی و هنر متعهد جامعه گذاشته اند، وظیفه ما است. هنر متعهد، هنری است که می خواهد به سمت تعالی برود. همان هنری است که استادان دانشگاه علامه طباطبائی به سمت آن در حرکت هستند.
مدیر روابط عمومی و حوزه ریاست دانشگاه علامه طباطبائی ادامه داد: استاد منوچهری به هنر متعهد پایبند است و چه عاشقانه نهج البلاغه مولا علی(ع) را با صدای زیبای خود به کتاب صوتی تبدیل کردند. کسی که با نهج البلاغه عجین شود با تفسیری از قرآن عجین شده است. انس با نهج البلاغه انسان را در قرآن عمیق می کند.
وی اظهار کرد: امیدوارم این ترجمه صوتی که امروز رونمایی می‌شود در اختیار عموم قرار گیرد و مردم با این کتاب همدم شوند. معارف عمیقی در این کتاب در حال انتقال است و تجلیل از این کتاب عظیم می تواند ثمره های مهمی را در هنر، علم و اخلاق جامعه داشته باشد.
در بخش دیگری از این آیین، دکتر پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما از طریق ارتباط زنده تلفنی، ضمن تبریک عید سعید غدیرخم، گفت: وظیفه می دانم تا از همکار و استاد ارجمند حمید منوچهری، پیشکسوت پرافتخار رسانه و به ویژه رادیو قدردانی کنم. زندگی استاد منوچهری را نمی توان در یک جمله خلاصه کرد. سابقه کاری ایشان در رسانه و رادیو از عمر بنده پنج سال بیشتر است. ایشان ۶۰ سال در رادیو حضور دارند و سال‌های سال است که در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت می کند و از پیشکسوتان افتخار آفرین عرصه صدا محسوب می‌شوند. ایشان هنرمندی هستند که با صداپیشگی زندگی و شخصیت ساخته اند.
وی ادامه داد: استاد منوچهری ابتدا هنر خود را تجربه و باور کردند و به عبارتی هنر را زیسته اند و بعد از دل این هنر زیسته، شخصیت و زندگی ساخته اند. نتیجه آن شد که استاد در دل مخاطب جای گرفته، در باور مخاطب نشسته و با صدا و هنر خود بهترین خاطره ها را در ذهن مخاطب ایجاد کرده است. ایشان هنرمندی هستند که حضورشان در صحنه و پشت میکروفون به هیچ عامل بیرونی بستگی نداشته است و بدون حاشیه و قیل و قال به این جایگاه رسیده اند. هنرمندانی مثل ایشان به دلیل قوام شخصیتی در پی قیل و قال نیستند چون به هنر و هدفشان اعتماد و اعتقاد دارند. هدف و باور ایشان قد کشیدن درخت تناور فرهنگ در این جامعه است. 
دکتر جبلی با بیان اینکه استاد منوچهری خود را وقت هنر کرد، افزود: ویژگی هایی که می توان در مورد ایشان به کار برد نظم، انضباط، دقت و وسواس استاد در کار است. ایشان هیچ گاه به کم‌کاری تن ندادند. ما در رسانه ملی به وجود امثال استاد منوچهری افتخار می‌کنیم و به حضور آنها نیاز داریم.
رئیس رسانه ملی با ارزشمند دانستن کتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه، به استاد منوچهری برای ایجاد این اثر فاخر تبریک گفت و اظهار کرد: ویژگی دیگر استاد علاقه به رادیو است و هیچ وقت شیفته تصویر نشدند. ایشان هرچند آثار تلویزیونی بسیاری دارند ولی پشت میکروفون بودن را به جلو دوربین بودن ترجیح دادند. امیدوارم ما همچنان از وجود موثر و تجربه های ایشان استفاده کنیم و خداوند سایه پر برکت این استاد عزیز را مستدام کند.


استاد محمود قنبری، پیشکسوت رادیو نیز با تبریک عید غدیرخم، به بیان پیشینه های از فعالیت های استاد منوچهری پرداخت و گفت: 63 سال خدمت عاشقانه و صادقانه استاد منوچهری و زندگی او را در چند دقیقه نمی‌توان گنجاند. ایشان در سال ۱۳۳۸ توسط مرحوم هوشنگ کاظمی و جلال مقامی به رادیو آمد و در نمایش های رادیویی هنر خود را برای مردم ارائه کرد. سپس راهی اتاق های دوبله فیلم ها شد و از سال ۱۳۴۰ به خواست مرحوم محتشم دوباره در رادیو مشغول به کار شد و بدین ترتیب سنگ بناهای هنری خود را در رادیو و دوبله با قدرت و قوت پی ریزی کرد.
وی ادامه داد: با بالا رفتن از پله های ترقی حرفه‌ای، قدم بر صحنه تئاتر گذاشت بر پرده نقره سینما هم درخشید. ظرف مدت کوتاه در دایره رادیو، تلویزیون، نمایش و سینما ردپایی عمیق به جای گذاشت. اما علیرغم ارائه همه هنرها و کسب موفقیت، نگاهش به رادیو عمیق تر و عاشقانه تر بود و بیشتر گذر عمرش را وقف رادیو کرد. در نمایشنامه های بسیار و انواع برنامه های خاص رادیویی هنرنمایی کرد تا به مرحله کارگردانی نمایشنامه های رادیویی و مدیریت دوبلاژ فیلم ها رسید.
استاد قنبری افزود: استاد منوچهری شاگردان بسیاری تربیت کرد و هنوز هم عاشقانه رادیو را می‌پرستد و همکاری اش را ادامه داده است. ایشان در ذهن سیال و پویای خود و با تلاش مداوم در کارش، چهار حرفه مرتبط را به مقام استادی رساند که امیدوارم سرمشقی برای جوانان این سرزمین باشد.


در ادامه مراسم ایوب آقاخانی از شاگردان استاد منوچهری نیز با بیان اینکه صحبت در مورد ارتفاع سایه‌دار استاد منوچهری سخت است، گفت: ما از شاگردان و دانش آموختگان مکتب ایشان هستیم و استاد به گردن ما و نسل ما حق دارند. افرادی مثل من به دنبال تصویر زیستن شریف و الگوی در دسترس هستیم. به این دلیل که باید ریل زندگی خود را در مسیری استوار کنیم که این افراد در دسترس به ما نشان می دهند.
وی بیان کرد: وجود نازنین افرادی نظیر استاد منوچهری که در زندگی خود، تصویری از آموزه های حضرت علی(ع) را با جدیت تمام اجرا می‌کند، ما را هم که در کنار ایشان هستیم در شعاع این جدیت قرار می‌دهد و این گونه ما را مجاب می کند انسان های شریفی در جامعه باشیم.
آقاخانی گفت: بیشترین چیزی که می‌توانم درباره استاد بگویم این تصویری است که می سازد و نگاهی که به ما کمک می کند تا آن را اجرا کنیم. امیدوارم سایه استاد سالیان سال بر سر ما باشد و شریف زیستن و تحت آموزه های امام علی علیه السلام زیستن را از این بزرگمرد بیاموزیم.


در پایان مراسم نیز آیت الله صدیقی با تبریک دهه ولایت و عید غریرخم، گفت: روز ولایت شایسته ترین حاکم عالم و روز تعیین مدل حکمرانی بر امت اسلامی، روز معرفی چشمه عدالت، معرفت و عبادت و چشمه محبت به خدا و خلق بشریت را به استادان، فرهیختگان و هنرمندان تبریک می گویم. دانشگاه علامه طباطبائی در بزرگداشت مراسم غدیر و در حرکت های علمی با ما مشارکت های جدی داشته است. اینجا فرهیختگانی با ارزش، معتقد و وابسته به امیرالمومنین و ارزش های دینی، فراوان وجود دارد و چشم ما روشن است.
وی ادامه داد: این محفل با ارزش، با این ظرفیت بزرگ دانشمندان و استادان و رهبران دانشکده ها، فقط برای تکریم از یک هنرمند نیست بلکه تکریم نهج البلاغه نیز است. این مراسم برای احترام گذاشتن به فرهنگ و ابراز علاقه به معنویت و کرامت انسانی است. ما نیز از استاد منوچهری عزیز برای این اثر فاخر، تقدیر و تشکر می‌کنیم. معامله با حضرت علی (ع)، معامله با انسانیت، عدالت، اخلاق، معنویت و جاذبه‌های انسانی است.


استاد حمید منوچهری، پیشکسوت رادیو و تلویزیون نیز همزمان با رونمایی از کتاب صوتی ترجمه نهج البلاغه گفت: همه حرف ها را دوستان گفته اند و من بر خود وظیفه می دانم که از همه همکاران و همراهان، همچون دکتر محسن سوهانی، دکتر محسن حبیبی، رسول توکلی، آرمان بیگدلی و دیگر همراهان قدردانی کنم چرا که بدون وجود آنها انجام این کار میسر نمی شد.
در این مراسم با اهدای تندیس و لوح تقدیر از تلاش های استاد منوچهری، پیشکسوت رادیو و تلویزیون و استاد کامبیز تقی زاده، خوشنویس نسخه خطی نهج البلاغه تقدیر و تجلیل شد.
 

کلید واژه ها: استاد استاد منوچهری استاد حمید استاد حمید منوچهری منوچهری حمید منوچهری منوچهری پیشکسوت رادیو پیشکسوت رادیو رادیو تلویزیون


نظر شما :