حضور فعال دانشگاه علامه طباطبائی در حوزه تعاملات بین دانشگاهی با کشور روسیه

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۱۸ کد : ۱۸۴۹۶ خبر روز
تعداد بازدید:۹۰۳
معاون بین الملل دانشگاه فدرال کازان روسیه با معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی با هدف گسترش همکاری های علمی و پژوهشی در زمینه‌های مختلف از جمله زبان فارسی و زبان روسی، مطالعات ایرانی و روسی، تبادل دانشجو و استاد و به اشتراک گذاشتن امکانات پژوهشی دیدار و گفت و گو کردند.
حضور فعال دانشگاه علامه طباطبائی در حوزه تعاملات بین دانشگاهی با کشور روسیه

به گزارش روابط عمومی، هیئتی به سرپرستی دکتر تیمورخان علی شف، معاون بین الملل دانشگاه فدرال کازان روسیه با دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار که در دفتر معاونت پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی انجام شد، طرفین در زمینه‌های مختلف همکاری از جمله زبان فارسی و زبان روسی، مطالعات ایرانی و روسی، مدرک تحصیلی مشترک، پروژه‌های مشترک، تبادل دانشجو و هیئت علمی و به اشتراک گذاشتن امکانات پژوهشی تبادل نظر کردند.
در ابتدای این دیدار، دکتر علی‌شف، ضمن بررسی موقعیت جغرافیایی شهر کازان، به واکاوی تاریخ‌نگارانه دانشگاه فدرال کازان از سال 1804 تا سال 2021 پرداخت و گفت: این دانشگاه با داشتن 16 مؤسسه، دو پردیس دانشگاهی، دو دبیرستان، یک مدرسه، کودکستان و کلینیک دانشگاهی جزو 10 دانشگاه فدرال روسیه است که در حوزه‌های مختلفی همچون علوم طبیعی، فیزیک، ریاضی و فناوری ارتباطات، علوم اجتماعی و انسانی و آموزش دبستان و پیش‌دبستان فعالیت دارد.
وی با اشاره به اینکه تعداد دانشجویان بین‌المللی دانشگاه کازان 10هزار و 500 دانشجو از 101 کشور جهان، از جمله ایران است، افزود: در سال تحصیلی 2022-2021 تعداد دانشجویان ایرانی شاغل در این دانشگاه 618 نفر بوده که در مقاطع مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.
معاون بین الملل دانشگاه فدرال کازان روسیه به همکاری‌های علمی مشترک بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه فدرال کازان اشاره کرد و گفت: انتشار آثار مشترک در حوزه‌های فیزیک، نجوم، مهندسی، علوم اجتماعی، علوم مواد و آموزش زبان فارسی از جمله همکاری های این دانشگاه با دانشگاه‌های علامه طباطبائی، فردوسی مشهد، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و بنیاد آستان قدس رضوی به عنوان شرکای علمی و مراکز همکاری آکادمیک ایران است.

 


در ادامه دیدار دکتر دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان بزرگترین دانشگاه تخصصی علوم انسانی و اجتماعی در ایران، 11 دانشکده و 6 مرکز پژوهشی دارد، افزود: با توجه به وجود تفاهم‌نامه بین دو دانشگاه، در حال حاضر ما نیازمند اجرایی‌سازی مفاد تفاهم‌نامه هستیم. برخی از برنامه‌ها و همکاری‌های علمی مشترک در حوزه‌های مطالعات حقوق و مطالعات آموزش و پرورش و همچنین اجرای برخی فعالیت‌های بین‌المللی از قبیل تبادل دانشجو و استاد بین دو دانشگاه، ایجاد فرصت‌های علمی کوتاه‌مدت، انتشار آثار مشترک در قالب کتاب و فصلنامه‌های علمی-پژوهشی، اجرای کنفرانس‌ها، میزگردها، کارگاه‌ها، پژوهش‌ها و پروژه‌های مشترک بین دو دانشگاه را می‌توان عملیاتی ساخت.
دکتر سید جلال‌الدین فرجی، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه نیز خاطر نشان کرد: در کنار تعاملات دانشگاهی، گسترش همکاری‌های پژوهشی با مؤسسات و نهادهای فرادانشگاهی می‌تواند زمینه تعاملات و همکاری‌های بیشتری را فراهم کند. همچنین انگیزه‌ استادان و دانشجویان را برای مشارکت در فعالیت‌های بین‌المللی به شدت تحت تأثیر قرار دهد.


نظر شما :