معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

ضرورت تحول در تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی یکی از اولویت های وزارت علوم است

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۲:۴۵ کد : ۱۷۹۴۵ خبر روز
تعداد بازدید:۲۶۱
در هیچ دانشگاهی برنامه پنج ساله از اعضای هیئت علمی گرفته نشده است. دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان نخستین دانشگاه در اجرایی کردن این کار، در برنامه محوری اعضای هیئت علمی الگوی دانشگاه‌های دیگر شود.
ضرورت تحول در تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی یکی از اولویت های وزارت علوم است

به گزارش روابط عمومی، دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نخستین بازدید حضوری خود از دانشگاه های کشور، امروز 19 اردیبهشت ماه از دانشگاه علامه طباطبائی بازدید و با دکتر عبدالله معتمدی، رئیس و دکتر سیدجلال دهقانی فیروز آبادی، معاون پژوهشی این دانشگاه دیدار و گفت و گو کرد.
دکتر معتمدی در ابتدای این دیدار با ارائه گزارشی از امکانات و تجهیزات دانشگاه گفت: این دانشگاه تنها دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور است که با همت و تلاش همه مدیران قبلی جایگاه ممتازی را پیدا کرده است. با این که دانشگاه علامه طباطبائی مولود انقلاب است ولی پیشینه استادی، رشته ها و دوره های تحصیلی آن به قبل از انقلاب مربوط می شود. در این دانشگاه بیش از ۱۳ هزار دانشجو در ۱۱ دانشکده مشغول به تحصیل هستند. در حال حاضر 550 استاد و نزدیک به 270 رشته تحصیلی داریم. به دلیل محدودیت فضای پردیس مرکزی دانشگاه، بسیاری از دانشکده ها و خوابگاه های این دانشگاه در نقاط مختلف شهر پراکنده اند که این پراکندگی مشکلات زیادی را برای اداری دانشگاه به وجود آورده است.


وی با اشاره به ارائه برنامه راهبردی در ابتدای حضور در دانشگاه علامه طباطبائی، ادامه داد: برنامه راهبردی دانشگاه که مبتنی بر برنامه‌های بالادستی بود یک برنامه ابلاغی و دستوری نیست. محورهای اصلی این برنامه توسط یک تیم تخصصی، مشخص و برای تکمیل به دانشکده ها و گروه های مختلف ارسال شد. همچنین اعضای هیئت علمی نیز برنامه خود را در این جهت تا سال ۱۴۰۵ اعلام و مشخص کرده اند. بیش از ۱۵۰۰ برنامه از دانشکده ها و اعضای هیئت علمی دریافت شد که ۹۷۰ برنامه آن جدید بود. 
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه یکی از فعال ترین دانشگاه ها در زمینه مسائل بین المللی و دیپلماسی علمی، دانشگاه علامه طباطبائی است، افزود: این دانشگاه در کشورهای مختلف کرسی‌های زبان فارسی دارد. همچنین در سال گذشته 13 پروژه پژوهشی بین المللی مشترک انجام شد. بخش مهمی از موضوعات پژوهشی ما با فعالیت های پژوهشی بین المللی گره خورده است.
وی گفت: برخی از رشته‌های دانشگاه با اینکه علوم انسانی هستند ولی آزمایشگاه دارند. این رشته ها در سال های اخیر راه اندازی شده اند و به دلیل نوپا بودن احتیاج به تقویت دارند. همچنین گام های مهمی را برای بین المللی کردن مجلات تخصصی برداشته ایم تا از تجهیزات و امکاناتی که فراهم می شود، بهترین بهره را بگیریم. 
دکتر صالحی نیز در این نشست گفت: نخستین بازدید حضوری خود را بازدید از دانشگاه علامه طباطبائی قرار دادیم که نشان دهنده اهمیت موضوع علوم انسانی است. این دانشگاه به دلیل اینکه تنها دانشگاه علوم انسانی کشور است ظرفیت بی بدیلی دارد.


وی با بیان اینکه یکی از نقاط ضعف دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور ارتباطات بین‌الملل است، افزود: در شرایط کنونی، استادان می‌توانند کمک کنند تا به انزوای سیاسی و اقتصادی کشیده نشویم. سطح بین‌الملل بسیار مهم است و بحث دیپلماسی علمی اولویت مهم و جدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. همچنین یکی از مسائل جدی ما تصرف کرسی ها در مجامع بین‌المللی است. دانشگاه علامه طباطبائی استادانی دارد که با توجه به پیشینه علمی و بین المللی خود، می توانند کرسی ها را تصرف کنند. بنابراین یکی از اولویت‌های ما این است که این کرسی ها شناسایی و تصرف شوند و ما نیز بیشترین حمایت مادی و معنوی را از این کار انجام می‌دهیم.
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: یکی دیگر از اولویت‌های مهم معاونت پژوهشی وزارت علوم، نمایه‌سازی مجله ها است. اگر نتوانیم ظرفیت نمایه سازی را در سطح بین الملل به فعلیت برسانیم دچار مشکل می شویم. بنابراین دانشگاه علامه طباطبائی این مسئله را یکی از اولویت‌های جدی خود قرار دهد و برای این کار نقشه راه داشته باشد تا بتواند حرف های خود را در سطح بین‌المللی مطرح کند. انتظار داریم این  دانشگاه در مسائل سیاسی، اجتماعی و به ویژه عقیدتی با هدف صدور نظریات در سطح بین‌المللی و ارتقا وضعیت در انتشارات علمی، پیگیری های لازم را انجام دهد.
 وی با اشاره به برنامه های معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: تحول تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی، استفاده مطلوب از ظرفیت پسادکتری، راه اندازی شبکه ملی آزمایشگاهی و مصوب کردن قانون رفع موانع پژوهشی، برخی از این برنامه ها است.
دکتر صالحی با اشاره به برنامه محور نبودن اعضای هیئت علمی، افزود: در هیچ دانشگاهی برنامه پنج ساله از اعضای هیئت علمی گرفته نشده است. دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان نخستین دانشگاه در اجرایی کردن این کار، در برنامه محور بودن اعضای هیئت علمی، الگوی دانشگاه‌های دیگر شود. همچنین پیشنهاد می کنم این دانشگاه در زمینه دانش بنیان شدن از نوع سوم به طور جدی پیگیر باشد. ما نیز حمایت‌های لازم را از این مسئله انجام می‌دهیم.
در پایان این دیدار معاون پژوهشی وزارت علوم از آزمایشگاه علوم شناختی، کتابخانه مرکزی و موزه دانشگاه علامه طباطبائی بازدید کرد.


نظر شما :