دکتر معتمدی: دانشگاه بهترین مرجع برای گسترش دیپلماسی علمی و فرهنگی است

۳۰ مهر ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۷ کد : ۱۵۹۹۰ خبر روز
تعداد بازدید:۱۳۸۱
نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان که به میزبانی دانشگاه گیلان و با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی، مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی، پژوهشگاه علوم انسانی، انجمن ایرانی تاریخ و دانشگاه صوفیه بلغارستان آغاز شده بود با حضور صاحب‌نظران این حوزه به کار خود پایان داد.
دکتر معتمدی: دانشگاه بهترین مرجع برای گسترش دیپلماسی علمی و فرهنگی است

به گزارش روابط عمومی، دکتر عبدالله معتمدی، سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی در مراسم اختتامیه این همایش که در بستر مجازی برگزار شد، گفت: این همایش تلاش عالمانه ای برای اندیشیدن به موضوع مشترک گسترش فرهنگ و ادب و شناسایی دامنه و چیستی دانش فرهنگی ایران زمین از زمان باستان تاکنون است. ایران کشوری با تاریخ و تمدنی کهن است که در گذرگاه تاریخ فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. این مهد تمدنی کهن در دامن خود بزرگانی را پرورش داده است که هر یک فراتر از زمان خود و برخی برای همیشه ی تاریخ بشریت، ستاره درخشانی برای هدایت و راهنمایی نسل های مختلف شده اند. آثار تاریخی که از ایرانیان باستان تا سده های اخیر به جا مانده است حاکی از غنای معرفتی و تفکر بلند ایرانیان است.
وی ادامه داد: این آثار در گستره وسیع نشان از دستیابی ایرانیان به اوج شکوفایی علمی و حتی دستیابی به فناوری هایی دارد که امروز، همچنان دانشمندان را در بهت و حیرت قرار داده است. از تیمره تا تخت جمشید، از هگمتانه تا آپادانا و طاق بستان، از چغازنبیل تا شهر سوخته و فراتر از این¬ها در تمام جغرافیای ایران صدها و شاید هزاران اثر، ذکاوت و تمدن سازی ایرانیان را معرفی می کند. در کنار این آثار اسناد علمی موجود نیز حکایت از خدمات گسترده ایرانیان به فرهنگ جهانی دارد.
سرپرست دانشگاه علامه طباطبائی با تاکید بر اینکه با یک رویکرد ملی گرایانه به ایران نگاه نمی کنیم، افزود: ما فرهنگ ایران و کنشگری ایرانیان را در طول تاریخ و اکنون در جهت گسترش مرزهای دانش و اشاعه ارزش های ایرانی می دانیم. انتخاب دین اسلام توسط ایرانیان، رویداد بس عظیمی بود که خدمات متقابل اسلام و ایران را در پی داشت. امروز به خوبی فرهنگ ایرانی با فرهنگ اسلامی در هم آمیخته است و این فرهنگ بود که تحقق انقلاب اسلامی را در ایران رقم زد. ایران امروز پیام صلح و دوستی، پیام بازگشت به ارزش های معنوی و انسانی، پیام عدالت خواهی و حقیقت طلبی و پیام مبارزه با ظلم و تعدی گری به جهان مخابره می کند.
وی خاطر نشان کرد: این همایش و این نشست زمینه فراهم می آورد تا اندیشمندان جوامع گوناگون بتوانند با گفت و گوی علمی، زمینه شناخت بهتر از یکدیگر را فراهم آورند. دیپلماسی علمی و فرهنگی مبتنی بر همین تعامل علمی و دوستانه است. تعاملی که بدون برتری جویی و تفوق طلبی است. تعاملی که به قصد گسترش صلح و دوستی و مودت و احترام به دیگری است. از این رو بر این باورم که بهترین مرجع برای گسترش دیپلماسی علمی و فرهنگی دانشگاه است. بنابراین شایسته است زمینه های بایسته برای این همکاری ها و مراودات علمی و پژوهشی فراهم شود تا استادان و دانشجویان بتوانند به راحتی با همکاران خود در کشورهای دیگر ارتباط علمی برقرار کنند و با تعریف پروژه های علمی مشترک، نیازهای فرهنگی انسان امروز در دنیای پیچیده و آشوب زده را در پرتو پیام های ادبی جهانی، مبتنی بر آموزه های انسان ساز پاسخ دهند.
دکتر معتمدی گفت: این همایش گامی بزرگ در برقراری و تثبیت همکاری های علمی و دانشگاهی است که میان دانشگاه گیلان، دانشگاه علامه طباطبائی و دیگر دانشگاه های ایران از یک سو و کشورهای دوست به ویژه دانشگاه صوفیه در بلغارستان از سوی دیگر شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه راه های دیگر برای گسترش دیپلماسی علمی و فرهنگی، انتشار پژوهش های مشترک در حوزه علوم انسانی است، افزود: این دانشگاه مثل هممیشه آمادگی خود را برای انتشار آثار علمی و پژوهشی مشترک دانشگاهی اعلام می کند و انتشار این آثار را به صورت کتاب و مقاله در راستای هدف ترویج بین المللی فرهنگ و اندیشه ایرانی و اسلامی خود می داند. همچنین دانشگاه علامه طباطبائی می تواند میزبان محققان کشورهای مختلف باشد و امکاناتی برای محققان برجسته فراهم کند تا بتوانند پژوهش های خود را در زمینه ایران شناسی با بهره گیری از منابع مختلف موجود در ایران به بهترین نحو به سرانجام برسانند.
دکتر معتمدی با اعلام آمادگی دانشگاه علامه طباطبائی برای میزبانی همایش بین المللی بعدی از مجموعه دوسالانه ایران شناسی، بیان کرد: امیدوارم با رفع مشکلات همه گیری کرونا بتوانیم میزبان ایران شناسان و پژوهش گران باشیم. ما در دانشگاه بر آنیم تا از طریق تفاهم نامه های علمی با مراکز تحقیقات ایران شناسی، ادبیات فارسی و دانشگاه های فعال در زمینه ایران شناسی و مطالعات فرهنگی و روابط بین الملل، زمینه را برای تبادل علمی تسهیل کنیم. همچنین می توان با انتشار نشریه علمی مشترک، برگزاری دوره های دانش افزایی و همکاری در تدریس زبان و ادبیات فارسی این روابط را تقویت کرد. فرصت و امکان آموزش مجازی نیز بیش از پیش فراهم شده است و با کمترین هزینه می توان این دوره ها را با کیفیت بسیار خوب از راه دور برگزار کرد.
گفتنی است نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان با هدف ایجاد پیوند علمی بیشتر میان پژوهشگران و ایران شناسان، شناسایی پژوهشگران و پژوهش های برتر حوزه ایران شناسی و حمایت از آن ها  و بررسی گستره کرسی های ایران شناسی و زبان فارسی ایرانی در جهان و ایجاد انگیزه در پژوهشگران جوان به میزبانی دانشگاه گیلان، در محورهای کرسی های ایران شناسی در دانشگاه ها و نهادهای علمی جهان، زبان و ادبیات فارسی ، نقد ادبی و ادبیات تطبیقی در مطالعات ایران شناسی ، تاریخ و تمدن ایران در مطالعات ایران شناسی ، ایران شناسان و مکاتب ایران شناسی در جهان ، باستان شناسی و مطالعات ایران شناسی، استاد و نسخ خطی فارسی، ترجمه و مطالعات ایران شناسی و چشم انداز مطالعات ایران شناسی برگزار شد.
در این همایش 2روزه، کشورهایی از جمله آذربایجان، روسیه، ژاپن، بلغارستان، رومانی، کانادا، سارایوو، ترکیه، افغانستان، پاکستان، گرجستان و ارمنستان مشارکت داشتند. 
 


نظر شما :