دانشگاه علامه‌طباطبائی و دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین تفاهم‌نامۀ همکاری امضا کردند

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۴:۳۰ کد : ۱۲۲۷۹ خبر روز
تعداد بازدید:۲۳۶۴
روسای دو دانشگاه علامه‌طباطبائی و دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین در زمینه‌های مختلف علمی تفاهم‌نامۀ همکاری امضا کردند.
دانشگاه علامه‌طباطبائی و دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین تفاهم‌نامۀ همکاری امضا کردند


به گزارش روابط عمومی به نقل از عطنا، در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که به صورت مجازی برگزار شد، دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی گفت: امیدوارم با امضای این تفاهم نامه، همکاری‌های پایدار میان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه زبان و فرهنگ پکن گسترش پیدا کند.
وی در ادامه ضمن معرفی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: این دانشگاه تنها دانشگاه دولتی تخصصی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی در ایران است. دانشگاه علامه طباطبائی یکی از ۱۳ دانشگاه برتر ایران در زمینه های مختلف است و نقش مهم و محوری در سازماندهی به فضای علوم انسانی ایران دارد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی تصریح کرد: این دانشگاه همچنین ۱۱ دانشکده، ۱۰ مرکز پژوهشی و حدود ۱۶ هزار دانشجو دارد که ۶۰ درصد آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. حدود ۵۵۰ استاد تمام وقت و هزار و ۲۰۰ استاد هم به صورت پاره وقت در این دانشگاه مشغول به تدریس هستند.
دکتر سلیمی با اشاره به برگزاری «کرسی های نظریه پردازی جدید» این دانشگاه اظهار کرد: هر ساله حدود ۵۰ کرسی نظریه پردازی جدید برگزار می کنیم. ظرفیت‌های زیادی در دانشگاه ما و دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین وجود دارد که باعث گسترش همکاری های دو طرف هستند. تاکنون ما همکاری های خوبی با دانشگاه های چینی داشته ایم. همچنین گروه زبان چینی در دانشگاه ما راه اندازی شده است و دانشجویان چینی بسیاری هم در دانشگاه ما مشغول به تحصیل هستند.


این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی خاطرنشان کرد: یک مرکز پژوهشی چین‌شناسی در این دانشگاه راه اندازی شده است که تاکنون عملکرد خوبی داشته ولی به نظر ما ظرفیت همکاری با دانشگاه های چین بسیار بیشتر است.
سلیمی با اشاره به دیداری که با سفیر چین در ایران داشت، اظهار کرد: ملاقات خوب و سازنده ای هم با سفیر چین در ایران داشتیم که طبق آن بنا شد همکاری های میان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه های چینی گسترش پیدا کنند. همچنین، دکتر وفایی که عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی هستند، رایزن فرهنگی ایران در چین هستند. یا این پتانسیل ها به نظر می رسد همکاری های مفید و سازنده ای با دانشگاه های چین خواهیم داشت.
وی تاکید کرد: دانشگاه علامه طباطبائی در زمان بیماری کرونا به تجربیات جدیدی رسیده که به نظر در همکاری های ما و دانشگاه زبان و فرهنگ پکن برای شروع جدید این همکاری ها موثر خواهد بود. به طور مثال ما موفق شدیم ۹۵ درصد کلاس های آموزشی دانشجویان را به صورت آنلاین و با موفقیت برگزار کنیم. همچنین ما سمینارهای بین المللی منظمی از طریق همین سامانه‌های مجازی برگزار کردیم که در آن دانشگاه‌های بزرگی از کشورهای آمریکا، استرالیا، ژاپن و… حضور داشتند. کارگاه ها و ورکشاپ های مجازی بسیاری هم استادان ما برگزار کرده اند که موفقیت آمیز بوده است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه پیشنهاد داد که یک دوره آموزشی، سمینارها و کارگاه های آموزشی مجازی مشترکی با دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین راه اندازی شود. همچنین در زمینه بحث یک کمربند یک جاده، پروژۀ پژوهشی مشترک تعریف شود که استادان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه زبان و فرهنگ پکن به طور مشترک آن را انجام دهند.
در ادامه این مراسم، رئیس دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین گفت: امیدوارم بتوانیم همکاری های مناسبی با دانشگاه های ایرانی از جمله دانشگاه علامه طباطبائی داشته باشیم. ایران هم مانند کشور چین، کشوری با تمدن و با فرهنگ است. این دو کشور در گذشته از طریق جاده ابریشم با یکدیگر در حال تعامل و رفت و آمد بوده اند. در حال حاضر هم توسط طرح «یک کمربند یک جاده» این روابط می تواند توسعه پیدا کند.
دکتر لیو لی تصریح کرد: این دانشگاه مخصوص دانشجویان بین المللی است که برای یادگیری زبان و فرهنگ چین به اینجا می آیند. همچنین ما در زمینه علوم انسانی و اجتماعی بسیار کار کرده ایم. ما برای ۱۸۰ کشور حدود ۲۰۰ هزار دانشجو تربیت کرده ایم.
رئیس دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین خاطرنشان کرد: ما سالانه حدود ۶ هزار دانشجو برای ۱۵۰ کشور پذیرا هستیم. دانشگاه علامه طباطبائی با تاسیس مرکز چین شناسی برای اولین بار در خاورمیانه قدم نخست را در این زمینه برداشته است. دانشگاه زبان و فرهنگ پکن چین، پژوهشکده ای را تاسیس کرده که با همکاری کشورهای مسیر راه ابریشم، اتاق فکری برای شناخت فرهنگ کشورهای این جاده از جمله کشور چین باشد.
وی پیشنهادهای دانشگاه علامه طباطبائی مبنی بر تبادلات علمی، تربیت دانشجویان، تالیف کتاب های آموزشی و… را مفید و سازنده ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد بتوانیم در آینده ای نزدیک این موارد را عملی کنیم و بتوانیم این برنامه ها را پیش ببریم.
دکتر لیو لی در پایان تصریح کرد: حتماً بعد از نابود شدن ویروس کرونا، به ایران سفر و از دانشگاه علامه‌طباطبائی دیدن خواهم کرد. همچنین از شما دعوت می کنم که از دانشگاه ما بازدید داشته باشید.
گفتنی است، مبادله مقالات برای چاپ در نشریات مربوطه، چاپ نشریات و کتاب های مشترک، ایجاد تسهیلات طرفین برای یکدیگر به منظور شرکت در فعالیت ‏های علمی، تبادل استاد، دانشجو، پژوهشگر و کارشناس برای انجام طرح‌‏های پژوهشی، آموزشی و شرکت در همایش‌‏ها، کارگاه‌‏های آموزشی، گردهمایی‌‏ها و نشست‌‏های بین المللی، برگزاری مشترک همایش‏، سمینار، کارگاه و دوره‌‏های آموزشی به منظور توانمندسازی علمی، اعطای امکانات متقابل برای فرصت های مطالعاتی، مشارکت در تدوین دوره های جدید، مشارکت در زمینه راه اندازی دوره‌‏های آموزشی مشترک و دوره‏‌های آموزشی با اعطای مدرک مشترک، مبادله تجربیات در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی، اطلاع رسانی متقابل درباره رویدادهای بین المللی در زمینه های مختلف آموزشی در حال برگزاری در هریک از دانشگاه‌‏های طرف تفاهم و مشارکت در راهنمایی مشترک پایان‌‏نامه‌‏ها و رساله‌‏های دوره‌‏های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری از جمله موارد همکاری میان این دو دانشگاه است.
همچنین در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری میان این دو دانشگاه به صورت مجازی به امضا رسید.
دانشگاه زبان و فرهنگ پکن در سال ۱۹۶۲ با هدف آموزش زبان و فرهنگ چین تأسیس شده است. این دانشگاه تا پیش از دهه ۱۹۹۰ تنها دانشگاه چین در حوزه آموزش زبان و فرهنگ چین و همچنین تربیت مدرس زبان چینی بود. در ابتدا در این دانشگاه صرفاً زبان و فرهنگ چینی آموزش داده می‎شد اما به مرور زمان آموزش زبان ‏های مختلف دنیا به رشته ‏های این دانشگاه اضافه شد. همچنین به غیر از زبان، رشته‌‏های روزنامه‌نگاری، سیاست بین‌الملل، اقتصاد و تجارت بین‌الملل، علوم کامپیوتری و مدیریت اطلاعات نیز در حال حاضر در این دانشگاه تدریس می‌‏شود. دانشگاه زبان و فرهنگ چین ۶۶۵ عضو هیئت علمی تمام وقت و بیش از ۴۸ هزار دانشجو دارد. که از این تعداد ۷ هزار و ۱۷۲ دانشجوی خارجی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. این دانشگاه به دلیل تنوع و تعداد بالای دانشجویان خارجی به «سازمان ملل کوچک» معروف است.


نظر شما :