نشست مشترک دانشگاه علامه طباطبائی با موسسه آموزش عالی خورشید به صورت مجازی برگزار شد

۳۱ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۴:۳۰ کد : ۱۱۷۰۹ آموزش و پژوهش
تعداد بازدید:۱۰۶۵
دانشگاه علامه طباطبائی و موسسه تحصیلات عالی خورشید نشست مشترکی با موضوع «کرونا و تعهدات دولت ها و سازمان های بین المللی؛ ضرورت طرحی نو» 26 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار کردند.
نشست مشترک دانشگاه علامه طباطبائی با موسسه آموزش عالی خورشید به صورت مجازی برگزار شد

در این نشست، دکتر ناصر علی منصوریان و دکتر هیبت الله نژندی منش (اعضای هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی) شاکر حیات (رئیس دانشکده حقوق موسسه خورشید) و محمد تقی محقق (دانشجوی دکترای حقوق بین الملل و استاد مدعو موسسه تحصیلات عالی خورشید) سخنانی را ایراد کردند.

در بخش نخست، دکتر منصوریان با اشاره به تعهدات دولت ها در قبال اپیدمی یک ویروس، بر لزوم عدم انفعال دولت ها تاکید کرد و پنهان کاری دولت‌ها در زمینه آزادی دسترسی به اطلاعات را بر اساس منشور سازمان ملل و قوانین اساسی کشورها با توجه به شرایط بحرانی موجود، مردود اعلام کرد. او رفع تبعیض های ناروا را نیز از جمله وظایف دولت ها برشمرد و افزود: فراهم آوردن سلامت و امنیت عمومی و اقدام به پیشگیری و کاهش تهدیدها، از جمله تعهدات دولت نسبت به مردم هر جامعه است.

در بخش دوم، آقای حیات، در سخنانی را جهان پسا کرونا، جهانی دیگرگون برشمرد که در آن معاشرت انسان ها و رفتار دولت ها تغییر کرده و وظایف سنتی دولت ها به دنبال تغییر تفکر انسان ها دگرگون خواهد شد. او افزود: از این رو، خدمات الکترونیکی گسترش می یابد که این خود موجب تغییر روابط اجتماعی میان مردم خواهد شد. او اضافه کرد: دولت های کشورهای در حال توسعه باید سیستم های سنتی خود را در حوزه آموزش مدارس، آموزش عالی، بوروکراسی اداری و خدمات بهداشتی تغییر دهند و به فعالیت های الکترونیکی روی آورند.

رئیس دانشکده حقوق موسسه خورشید در ادامه سخنانش با اشاره وظایف دولت ها در بعد بین المللی گفت: دولت ها باید تلاش کنند تا سیاست خارجی خود را انسانی تر بسازند. او افزود: امروزه امکان دارد مشکل یک کشور، برای کشورهای دیگر دردسر آفرین باشد، همان طور که در پی شیوع بیماری، مرزهای زمینی و هوایی بسته شدند و بنابراین دولت ها موظف به یافتن راه های نوین ارتباطی هستند.

حیات همچنین با تاکید بر تعهدات سازمان ملل در شرایط کنونی برای رعایت حقوق بشر و تداوم صلح و ثبات جهانی، بر لزوم برنامه ریزی نوینی از سوی سازمان ملل برای همکاری مشترک دولت ها به منظور کنترل کرونا و دیگر مشکلات مانند تروریسم و قاچاق مواد مخدر اشاره کرد.

آقای محقق نیز در سخنانی، در عصر جهانی شدن، همه گیری بیماری ها و تهدیدات امنیتی را از نگرانی های دولت ها برشمرد و با تاکید بر ضرورت همکاری دولت ها و اقدامات مشترک و دائم منطقه ای و بین المللی، لزوم تعهدات حقوقی بین المللی میان دولت ها برای کمک به یکدیگر را ضروری دانست.

او در ادامه با بیان این که ناتو تعهد خود را نسبت به ایجاد همبستگی میان اعضا و کمک به همه کشورهای جهان اعلام کرده است، افزود: کمک های بهداشتی دولت چین به افغانستان، کمک ۱۱۷ میلیون دلاری صندوق جهانی پول و درمان رایگان اتباع افغانستان در ایران، نمونه‌هایی از همبستگی میان دولت‌ها و سازمان های بین المللی است.

محقق، تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران را که موجب اختلال در تهیه اقلام بهداشتی و دارویی و آزمایشگاهی شده است، مغایر با منشور حقوق بشر ملل متحد برشمرد و گفت:  سازمان­های حقوق بشر، دولت­ها و سازمان های بین المللی باید آمریکا را تحت فشار قرار دهند، چرا که اینک جان انسانها در خطر است و تحریم ها یا به صورت دائم یا موقتی باید لغو شوند.

دکتر نژندی منش آخرین سخنران نشست مشترک دانشگاه علامه طباطبائی با موسسه آموزش عالی خورشید بود. او در سخنانی در خصوص تهدید مشترک جهان در این ایام که می تواند منجر به اتحاد جهانی ‌شود، گفت: هماهنگی و همکاری و همبستگی از مهمترین ارکان زیست بین المللی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان این که در بحث کنترل بیماریهای همه گیر، سازمان بهداشت جهانی نقش ویژه‌ای را به بازیگران غیردولتی داده است، گفت: مهم ترین موازین حاکم بر تعهدات دولت ها و سازمان ها و نهادهای غیر دولتی باید احترام به کرامت انسانی و حق های بشری و آزادی های بنیادین اشخاص باشد و حمایت از همه افراد جهان بدون تبعیض در برابر گسترش بیماری بسیار دارای اهمیت است.

دکتر نژندی منش با اشاره بر اصل مسئولیت دولت ها در قبال سلامتی ملت خود، تاکید کرد: با توجه به توسعه نابرابر کشورها و خطر مشترک کرونا، حفظ سلامتی مردم جهان، وظیفه همه دولت های جهان است. او همچنین با بیان این که در ماه های اخیر دیده می شود که کرامت انسانی گاه توسط دولت ها؛ مانند رفتاری که چین با آفریقایی ها انجام داد و یا افزایش مرگ و میر سیاهپوستان در آمریکا نقض شده است، اضافه کرد: این در حالی است که دولت ها همچنین باید توجه داشته باشند که تبعیض در مداوا بر مبنای نژاد و رنگ صورت نگیرد.

دکتر نژدی منش، نبود ظرفیت‌های کافی، کم توجهی به امنیت سلامت، نبود روح «بنی آدم اعضای یک پیکرند» در نظام های حقوقی، برتری منافع و ملاحظات سیاسی، عدم توازن در توسعه اقتصادی علمی و فناورانه کشورها، فقر در عمل گرایی را از چالش های اجرای تعهدات دولت ها برشمرد و افزود: نبود پیوندهای انسانی میان جوامع، سبب قربانی شدن شمار بیشتری از مردم شده است و این امرناشی از شرایط جدید، سبب ضرورت طراحی نوین ارتباط میان جوامع و دولت ها شده است.

در پایان نشست، شرکت کنندگان این جلسه مجازی به طرح پرسش پرداخته و اساتید به پرسش های مطرح شده، پاسخ گفتند.

 


نظر شما :