در دیدار با روسای دانشگاه‌های هندی مطرح شد؛ رایزنی علمی و فرهنگی سلیمی در هند/ همکاری‌های دانشگاه علامه‌طباطبائی و دانشگاه‌های هندی بیشتر می‌شود

۲۸ دی ۱۳۹۸ | ۰۳:۳۰ کد : ۱۱۰۳۹ خبر روز
تعداد بازدید:۲۴۶۳
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و هیئت همراه در جریان سفر به هند با مسئولان دانشگاه‌های برتر هند در خصوص توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کردند.
در دیدار با روسای دانشگاه‌های هندی مطرح شد؛ رایزنی علمی و فرهنگی سلیمی در هند/ همکاری‌های دانشگاه علامه‌طباطبائی و دانشگاه‌های هندی بیشتر می‌شود
به گزارش روابط عمومی به نقل از عطنا، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و ماندانا تیشه‌یار، مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی که به منظور دیدار با مسئولان دانشگاه‌های هند و شرکت در اجلاس سالانه «رایزینا دایلوگ2020» و سخنرانی در اجلاس سالیانه ایران، هندوستان و روسیه از سوی بنیاد  ORS وابسته به وزارت خارجه هندوستان  به هند سفر کرده‌اند از برخی مراکز دانشگاهی دهلی بازدید و با مسئولان آن در خصوص توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کردند.
 
این هیئت در ابتدا با احتشام حسنین، رئیس دانشگاه همدرد هند، معاونان و روسای دانشکده ها دیدار کردند. رئیس دانشگاه همدرد در خصوص جایگاه و وضعیت علمی این دانشگاه در میان مراکز علمی دانشگاهی هند توضیحاتی ارائه داد و خاطرنشان کرد: دانشگاه همدرد در رشته داروسازی و طب سنتی جزو دانشگاه های درجه اول هند به شمار می رود و در برخی رشته های علوم انسانی از جمله مطالعات اسلامی و مدیریت جزو دانشگاه های شناخته شده است.
وی اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۴۵ دانشجوی ایرانی که عمدتاً در رشته های پزشکی و داروسازی تحصیل می کنند در این دانشگاه به فعالیت های علمی مشغول هستند.
رئیس دانشگاه همدرد با استقبال از هرگونه همکاری علمی با دانشگاه علامه‌طباطبائی، گفت: با همکاری رایزن فرهنگی و دانشگاه علامه طباطبائی می توان همکاری های مشترکی در خصوص برپایی همایش های علمی در زمینه های مختلف از جمله مطالعات اسلامی ، مدیریت و حقوق، جشنواره های فرهنگی هنری، دوره های آموزشی و فرصت های مطالعاتی و چاپ و نشر داشته باشیم.
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت های همکاری های علمی این دانشگاه به ویژه در حوزه های علوم انسانی، مطالعات اجتماعی و رسانه بر تمایل این دانشگاه جهت اجرایی کردن مفاد تفاهم‌نامه منعقده بین دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه همدرد و همچنین پذیرش دانشجو و اعطای فرصت های مطالعاتی اعلام آمادگی کرد.
در این دیدار، محمد علی ربانی، رایزن فرهنگی ایران نیز با اشاره به سابقه خوب همکاری دانشگاه همدرد و رایزنی فرهنگی ایران، خواستار توسعه همکاری دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه همدرد در زمینه راه اندازی و تقویت مطالعات ایرانشناسی و هند شناسی در این دو مرکز علمی شد.
وی همچنین اعلام آمادگی کرد تا ضمن تامین منابع مورد نیاز دانشگاه همدرد در زمینه ایرانشناسی و زبان فارسی، همزمان با برنامه های ماه فرهنگی ایران در هند که در بهمن ماه آغاز می شود با حضور هنرمندان ایرانی جشنواره فرهنگی هنری ایران در دانشگاه همدرد نیز برگزار شود.
ربانی اذعان کرد: نشست علمی با موضوع «جهان اسلام و راهکارهای فرهنگی مواجهه با چالش های پیش رو» را هم از جمله مواردی دانست که با حضور استادان ایرانی و هندی در این دانشگاه می توان برگزار کرد.
گفتنی است، در ادامه این جلسه هر یک از روسای دانشکده های دانشگاه همدرد ضمن معرفی ظرفیت های علمی، توضیحاتی ارائه دادند و در خصوص فرصت های همکاری گفت‌وگو کردند. در پایان نیز مقرر شد کمیته مشترکی جهت اجرای توافقات به عمل آمده تشکیل و هماهنگی های اجرایی صورت گیرد.
 
دیدار با پروفسور موکیش رنجن، رئیس دانشگاه جواهر لعل نهرو
 
در ادامه این سفر، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی به همراه رایزن فرهنگی ایران، به منظور بررسی توسعه همکاری های علمی و فرهنگی این دانشگاه با دانشگاه جواهر لعل نهرو، دومین دانشگاه بزرگ و دولتی هند با پروفسور موکیش رنجن، رئیس و برخی از معاونان و مدیران این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.
طی این دیدار، موکیش رنجن، رئیس دانشگاه جواهر لعل نهرو با اشاره به تفاهم‌نامه‌های منعقده و برخی همکاری های علمی این دانشگاه با مراکز علمی دانشگاهی ایران خاطرنشان کرد: هرچند طی سال های اخیر حضور دانشجویان ایرانی در این دانشگاه بسیار کمرنگ شده است ولی مطالعات ایران و همکاری با دانشگاه‌های ایرانی همواره جزو اولویت های این دانشگاه بوده و هم اکنون نیز دپارتمان مطالعات ایران و بخش زبان فارسی دانشگاه جواهر لعل نهرو جزو فعالترین بخش های ایرانشناسی و زبان فارسی به شمار می رود.
سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی هم با تشریح فعالیت ها و ظرفیت های دانشگاه علامه طباطبائی جهت همکاری های دانشگاهی با هند افزود: هند به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی در تعاملات با ایرانیان و همچنین قرابت ها و فرصت های مشترک از اهمیت ویژه ای در مناسبات علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
او ادامه داد: دانشگاه علامه طباطبائی نیز آمادگی دارد تا در زمینه تبادل هیئت های علمی، فرصت های آموزشی، دوره های بازآموزی زبان فارسی و مطالعات ایرانی با دانشگاه جواهر لعل نهرو همکاری نماید.
در ادامه این دیدار، محمد علی ربانی، رایزن فرهنگی ایران هم با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری گفت‌وگوهای نخبگی ایران و هند بر ضرورت نقش فعال و سازنده دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه جواهر لعل نهرو در گفت‌وگوهای فرهنگی اشاره کرد و خواستار برپایی دور بعدی گفت‌وگوهای فرهنگی با محوریت این دو دانشگاه شد.
در این دیدار مقرر شد دانشگاه علامه طباطبائی علاوه بر میزبانی تعدادی از دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی این دانشگاه جهت گذراندن دوره های بازآموزی زبان فارسی و ایرانشناسی، در خصوص هماهنگی های مربوط به اعزام هیئت ایرانی شرکت کننده در گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و هند اقدام کند. این برنامه با همکاری دانشگاه جواهر لعل نهرو، رایزنی فرهنگی ایران، شورای روابط فرهنگی هند و دیگر نهادهای علمی و فرهنگی ایران و هند در اوایل اسفند ماه سال‌جاری در دهلی برگزار خواهد شد.
راه اندازی دو مرکز مطالعاتی مشترک در تهران و دهلی با هدف گسترش مطالعات ایران و هند در دو کشور از دیگر توافقات این نشست بود.
گفتنی است، در ادامه این دیدار از مرکز ایرانشناسی و دپارتمان زبان فارسی و همچنین دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه بازدید و با مسئولان این مراکز گفت‌وگو شد.
 
دیدار با نایب رئیس دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه
 
در ادامه سفر رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی به هند، سلیمی با پروفسور الیاس حسین نایب، رئیس دانشگاه اسلامی جامعه ملیه هند دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار طرفین در خصوص تمدید تفاهم‌نامه منعقده بین دو دانشگاه، حمایت و مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی در برپایی سمینارهای علمی مشترک، برپایی دوره های بازآموزی زبان فارسی، همکاری در پایان‌نامه‌های دانشجویی و مبادله استاد و دانشجو تبادل نظر کردند.
 
در این دیدار همچنین مقرر شد، دانشگاه علامه‌طباطبائی در خصوص تامین فصلی استادان زبان فارسی این دانشگاه همکاری داشته باشد و تامین هزینه های اسکان و پذیرایی استاد اعزامی برای یک ترم در سال بر عهده دانشگاه جامعه ملیه باشد. در ادامه این دیدار، هیئت ایرانی از بخش های مختلف این دانشگاه از جمله دپارتمان زبان فارسی بازدید و با استادان و دانشجویان این مرکز گفت‌وگو کردند.

نظر شما :