• خبر روز


برگزاری همایش بین‌المللی مسائل سیاسی ایران کارنامه چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علامه طباطبائی

نخستین همایش بین‌المللی مسائل سیاسی ایران کارنامه چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران؛ چالش‌ها، فرصت‌ها و راهکارها از سوی دانشگاه علامه طباطبائی 9 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

دکتر شجاع احمدوند معاون آموزشی دانشگاه و رئیس علمی این همایش در این خصوص گفت: این همایش به ابتکار گروه آموزشی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی و باهدف تحلیل علمی سیاست در ایران و ارائه راهکارها برای کمک به بهبود و رشد سیاسی برگزار می‌شود. او در این خصوص افزود: در طول چهل سال گذشته بحران‌های سیاسی فراوانی رخ‌داده است که در مواردی باعث بی‌ثباتی سیاسی شده است و با امتداد این بحران‌ها و ازآنجاکه احتمال وقوع آن‌ها در آینده نیز وجود دارد، تلاش علمی این همایش در شناسایی و رفع این بحران‌های سیاسی ایران بوده است.

دبیر علمی این همایش با اشاره به حضور استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی در این همایش اضافه کرد: برگزاری این همایش با ارائه مقالاتی از سوی پژوهشگران داخلی و خارجی زمینه مناسبی برای انباشت ادبیات نظری و شناخت مسائل کشور را فراهم و در راستای کمک به حل آسیب‌ها و مشکلات سیاسی می تواند موثر واقع شود.

دکتر احمدوند ضمن تشریح دیگر اهداف همایش بیان داشت: کاربست روش‌های علمی سیاست در جهت حل بحران‌های سیاست عملی در ایران، تعامل و هم‌اندیشی جامعه علوم سیاسی کشور در بررسی وضعیت کارنامه سیاسی چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران، شناسایی چالش‌های سیاسی این دوره چهل‌ساله و به دنبال آن چالش‌های محتمل در آینده ایران، مشخص کردن شرایطی برای استفاده از فرصت‌های سیاسی جهت توسعه سیاسی و نیز تعیین راهکارها و سازوکارهایی در جهت عبور از چالش‌ها و فراهم آوردن فرصت‌های سیاسی در جهت حل مشکلات جامعه را می توان از دیگر اهداف این همایش بیان داشت.

رئیس علمی همایش در خصوص امتداد برگزاری این همایش در آینده گفت: این همایش دارای دبیرخانه دائمی در دانشگاه علامه طباطبائی است و بنا دارد که هرساله یکی از مسائل اصلی کشور را مورد ارزیابی پژوهشگران داخلی و خارجی قرار دهد. البته موضوع¬های سالانه این همایش بنا بر تحولات هرسال بازشناسی، تعریف و تعیین خواهد شد تا نتایج آن با واقعیت‌های زندگی سیاسی ایران مرتبط باشد و بتواند راه‌کارهای در جهت حل مشکلات جامعه ارائه دهد.

دکتر احمدوند در خصوص استقبال از برگزاری این همایش و نیز ارائه مقالات در طی برگزاری آن بیان داشت: 250 نفر از پژوهشگران داخلی، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف برای شرکت در همایش ثبت‌نام نموده‌اند که از این تعداد و از بین 50 عضو هیئت‌علمی که مقاله ارسال نموده‌اند 20نفر سخنرانی خواهند داشت. همچنین باید اشاره داشت که به دلیل گستردگی استقبال از این همایش و تنوع دانشگاه‌های شرکت‌کننده، کمیته علمی همایش تلاش کرده است که سخنرانان همایش متنوع باشند تا هرکدام از اساتید دانشگاه‌های کشور بتوانند دیدگاه خود را نسبت به مسائل سیاسی ایران ارائه دهند. او اضافه کرد: در بین مهمانان خارجی نیز 10استاد دانشگاه از کشورهای ایتالیا، روسیه، ترکیه، آرژانتین و... سخنرانی خواهند داشت.

لازم به ذکر است این همایش دوشنبه 9 اردیبهشت‌ماه جاری از ساعت 8:30 الی 19:30 در محل تالار اجتماعات شهید بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزار خواهد شد.

شنبه ٧ ارديبهشت ١٣٩٨ - ٢٢:٢٧ شماره خبر: ٨٦٣٥ بازدید: 2852نسخه چاپي