• خبر روز


دکتر سلیمی: وجه عقلانیت، پرسشگری و اندیشه‌ورزی را در بین دانشجویان تقویت نمائیم

نشست صمیمانه مسئولان دانشگاه با خانواده های دانشجویان 23 آذرماه در محل سالن همایش‌های دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه در این نشست صمیمانه که با هدف صمیمانه با هدف ایجاد زمینه ای برای ارتباط نزدیک تر مسئولان دانشگاه با والدین دانشجویان و نیز شکوفایی استعدادهای دانشجویان با حضور والدین دانشجویان ورودی جدید دانشکده های ادبیات فارسی و زبان های خارجی، الهیات و معارف اسلامی، اقتصاد، علوم ریاضی و رایانه، علوم اجتماعی و بیمه اکو برگزار شد، دکتر سلیمی در سخنانی عنوان کرد: جای افتخار است در حضور خانواده‌هایی قرار گرفته‌ام که استعدادهای درخشانی را در دامان خود پرورش دادند و برای شکوفایی علم و دانش به دانشگاه علامه‌طباطبائی فرستادند. 

رئیس دانشگاه با اشاره به جایگاه مناسب دانشگاه علامه طباطبائی در سطح کشور افزود: از حدود 110 دانشگاه کشور 13دانشگاه به عنوان سطح یک و برتر شناخته می‌شود. او افزود: در کشور ما حدود 4 میلیون‌ و 600 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند که یک چهارم آن در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند. دکتر سلیمی با بیان این نکته که‌ دانشگاه علامه طباطبائی جزو 13 دانشگاه برتر و‌ سطح یک‌کشور است، تصریح کرد: کمتر از دویست ‌هزار نفر در این 13دانشگاه تحصیل می‌کنند. او تصریح کرد: خوشبختانه در دوره جدید وجود دانشجویان رانتی سلب شده است و کسانی که توانایی دارند می‌توانند وارد این دانشگاه‌ها شوند. در جامعه امروز جهانی نقش دانشگاه تغییر کرده‌است. دو قرن است که دانشگاه آموزش محور تمام شده اما هنوز در خیلی از بخش‌های جامعه‌ی ما وجود دارد. دکتر سلیمی تاکید کرد: صرف وارد شدن به دانشگاه و اخذ مدرک در شرایط امروزی دانشگاه در جامعه جهانی و به طور ‌مشخص در دانشگاه‌های ایران کفایت نمی‌کند.

رئیس دانشگاه بیان داشت: دیگر دوره ای که کسی به دانشگاه وارد شود تا صرفا مدرکی بگیرد تمام شده است و این¬گونه افراد نقشی در جامعه امروز نخواهند داشت. دانشجوی امروز علاوه بر کسب دانش نظری به کسب مهارت های دیگری نیاز دارد که خوشبختانه شرایط آن در دانشگاه‌ها فراهم است. او خطاب به والدین دانشجویان تصریح کرد: دست استمداد و یاری به سمت خانواده‌های محترم طلب می کنیم تا با این واسطه، استعدادهای درخشانی که فرزندان شما هستند از طریق این این ارتباط و تعامل و همکاری نقش آینده اجتماعی خود را به درستی ایفا نمایند.

عقلانیت و اندیشه ورزی با مطالعه، روحیه شاداب و پرسشگری به دست می‌آید

دکتر سلیمی ادامه داد: هنر اندیشیدن هنر و اندیشه ورزی و پاسخ دادن، یکی از این موارد است. عقلانیت و اندیشه ورزی با مطالعه بیشتر، روحیه شاداب تر و پرسشگری به دست می‌آید. شک مقدمه پرسش است و‌ پرسش مقدمه شناخت است و شناخت با حفظیات به‌طور کامل تفوت دارد. خواهشم این است که کمک کنید وجه عقلانیت، پرسشگری و اندیشه‌ورزی را در بین دانشجویان تقویت نمائیم.

دکتر سلیمی با اشاره به این‌که مهارت‌افزایی معضلی است که به شدت در دانشگاه ما به چشم‌ می‌خورد، اظهار داشت: به عنوان یکی از اولین دانشگاه‌های کشور این مشکل را تشخیص داده‌ایم و با یاری خدا از ترم آینده به همت همکارانم دوره‌های مهارتی بسیار متنوعی که با رصد بازار کار و نیازهای جامعه طراحی در دانشگاه طراحی شده‌ است به اجرا درخواهد آمد. 

رئیس دانشگاه با درخواست از والدین به منظور تشویق دانشجویان برای شرکت در این دوره ها، عنوان کرد: تقاضایمان این است با تشویق و ایجاد زمینه هایی برای ایجاد علاقه و انگیزه در فرزندتان در اجرای این طرح که نقش تعیین کننده در سرنوشتشان دارد یاریگر باشید. او با اشاره به راه اندازی مرکز رشد در دانشگاه افزود: با راه اندازی این مرکز، دانشجویان خلاق‌تر و دارای ایده‌ می‌توانند به آن مراجعه نمایند و از این طریق با پیوند ایده‌های استادان و دانشجویان شرکت‌های دانش بنیانی ایجاد می‌شود تا این ایده‌ها علاوه بر حل مسائل و مشکلات جامعه ثروت آفرین شود.

او افزود: به دانشگاه صرفا به عنوان محیط علمی نگاه نمی‌کنیم. به نظرم دانشگاه یک محیط تربیتی است و در کنار مزیت‌های زیادی که دارد، مخاطراتی نیز درون آن نهفته است. در برخی زمینه‌ها برای تربیت دانشجویان باید به یکدیگر کمک کنیم. 

آسیب‌های اجتماعی در میان دانشجویان دانشگاه بسیار کم است

دکتر سلیمی با بیان این نکته که دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی جز بهترین دانشجویان کشور هستند و آسیب‌های اجتماعی در میان آن‌ها بسیار کم‌تر است، بیان داشت: حتی بسیاری از رفتارهای عادی دانشجویان هم برای ما نگران کننده است. بعضی مواقع دانشجویان ما حس می‌کنند اثرگذاری یعنی پرخاشگری، اما این مساله نمونه بارز خشونت است.خوشبختانه  این مسائل در دانشگاه ما بسیار کم است. در حال حاضر حدودسالی سه هزار نفر از دانشجویان ما وارد بازار کار می‌شوند و طبق استعلام‌ها ما متوجه این موضوع می‌شویم.

رئیس دانشگاه اضافه کرد: دوستان من در معاونت فرهنگی و‌دانشجویی در تلاش هستند تا شرایطی را فراهم کنند تا با کمک خانواده‌ها این شرایط تربیتی را تقویت کنیم. وجود شبکه‌های اجتماعی و ‌محافل مختلف کار ما را به شدت دشوار کرده‌است. تعداد زیادی انجمن علمی و کانون‌های فرهنگی در دانشگاه فعال هستند و دانشجویان با ورود به این محافل ساماندهی شخصیتشان آسان تر می‌شود. او در ادامه با اشاره به ضرورت پرهیز از ورود دانشجویان به مقوله های سیاسی و احزاب گفت: افزود: دام‌های بسیار خطرناکی در حوزه سیاست جلوی پای فرزندان شما گذاشته‌ شده‌است. سیاست شناسی با سیاست ورزی متفاوت است، ما به دانشگاه آمدیم تا سیاست‌شناس شویم. اجازه ندهید فرزندانتان در دام‌های سیاسی که اهدافشان چیزی که شعار می‌دهند نیست، گرفتار شوند. رئیس دانشگاه در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: دانشگاه علامه طباطبائی بیشترین رشد توسعه‌ای را در میان دانشگاه‌های دیگر کشور داشته‌ است. او افزود: با خانواده‌هایی که این‌جا هستند احساس همدلی می‌کنم و امیدوارم با تشکیل جمع‌هایی بتوانیم در بهبود وضعیت دانشجویان به هم کمک کنیم.

دانشگاه علامه اولین دانشگاهی است که در حوزه علوم انسانی دوره مهارتی برگزار می‌کند

در ابتدای این نشست دکتر نعمت‌الله ایران‌زاده معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه در سخنانی با معرفی وظایف و مسئولیت های حوزه معاونت فرهنگی اظهار داشت: در دانشگاه همه دانشجویان یک انجمن علمی دارند. این انجمن  های علمی با این هدف تاسیس شده‌است که اگر فرزندان شما در کنار تحصیل کمبودهایی حس می‌کنند، برنامه‌های پیش‌برنده‌ای دارند در آن عضو شوند تا رشته خود را پویا کنند. او اضافه کرد: در حال حاضر هجده کانون فرهنگی فراگیر در دانشگاه علامه طباطبائی وجود دارد و عضویت در آن ها می تواند بخشی از فعالیت‌های هنری و‌ فرهنگی دانشجویان را ارتقا دهد.

او افزود: یکی از برنامه‌های آتی دانشگاه که در آینده نزدبک محقق خواهد شد، برنامه‌های مهارتی است که دانشجویان‌علوم انسانی در کنار رشد علمی و‌فرهنگی، مهارت‌های مختلف عمومی و تخصصی را فرا خواهند گرفت. دکتر ایران‌زاده با بیان این‌ نکته که حضور دانشجویان در این برنامه‌ها با هدف توانمندی و‌کارآفرینی دانشجویان است، تصریح کرد: حضور دانشجویان در این برنامه از سال آینده اجباری خواهد شد و در کنار مدرک تحصیلی دانشگاهی یک مدرک مهارتی مورد تایید وزارت علوم نیز دریافت می‌کنند. او تصریح کرد: دانشگاه علامه تنها دانشگاهی است که در حوزه علوم انسانی این کار را انجام‌ می‌دهد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه اظهار داشت: امیدوارم با کمک شما به مجموعه دانشگاه بتوانیم دست به دست هم پیش برویم. او اضافه کرد: از همه دانشجویان و ‌خانواده‌ها درخواست می‌کنم درباره دوره‌های عمومی و ‌تخصصی پیشنهادهای خود را ارائه نمایند و زمینه‌های شغلی را به ما معرفی کنند. لازم به ذکر است در بخش دیگر این نشست جلسه پرسش و ‌پاسخ خانواده دانشجویان با حضور روسای دانشکده‌ها و‌معاونان فرهنگی و دانشجویی برگزار شد.

شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٦ - ١٥:٥٨ شماره خبر: ٤٩٧٢ بازدید: 1878 نسخه چاپي