• اخبار


برگزاری نشست آموزش زبان فارسی توسط انتشارات دانشگاه علامه در نمایشگاه کتاب پکن

بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب پکن با حضور ناشران مختلف از سراسر دنیا و با برپایی معرفی و ارائه انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی در بخش غرفه ایران ایران از تاریخ 1 الی 5 شهریور ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه در این نمایشگاه که جمهوری اسلامی ایران مهمان ویژه آن بود، انتشارات دانشگاه علامه طباطبائی در کنار تعدادی از ناشرین دولتی و خصوصی کشورمان به عنوان تنها ناشر دانشگاهی حاضر و به عرضه کتاب های خود پرداخت.

در طی برگزاری این نمایشگاه، برنامه های متعددی نیز در بخش ایران و غرفه دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد. بازدید سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین از غرفه دانشگاه، ضیافت شام سفارت برای هیات اعزامی، جلسات مشترک با نمایندگان دانشگاه ها و ناشران چینی و بین المللی و مذاکره در خصوص نحوه تعاملات بین دانشگاه علامه طباطبائی و آن مراکز از جمله برنامه هایی بود که در این مدت انجام شد.

همچنین، در حین برگزاری این نمایشگاه و در روز چهارم نشست در خصوص آموزش زبان فارسی در ایران و دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد. این نشست با حضور  دکتر نادر نعمت الهی، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبائی، رضا دنیوی رئیس اداره نظارت فنی و چاپ و خانم دکتر میرزا نیا سرپرست گروه آموزشی زبان چینی دانشگاه، برگزار شد. در این نشست دکتر نعمت الهی با اشاره به اهمیت یادگیری زبان دوم و تاثیرگذاری آن گفت: بسیاری از ارزش‌ها و ویژگی‌های فرهنگی و هویتی از طریق زبان شناسایی می‌شود. رابطه زبان و فرهنگ دوسویه است که نشان از تاثیر هریک از این دو پدیده بر یکدیگر دارد. وی افزود: در قرن بیستم آموزش زبان به عنوان یک علم و رشته دانشگاهی شناخته شد.

معاون آموزشی دانشگاه در ادامه افزود: آن چه زبان فارسی را به عنوان یکی از زبان‌های مورد استقبال مردمان سایر کشورها مورد توجه قرار داده و متمایز شناخته است، ادبیات غنی آن است. این زبان که از شاخه زبان‌های هندی – اروپایی است به واسطه وجود ادبیات غنی و شاعران و نویسندگانی همچون حافظ، سعدی، فردوسی، عطار، خیام و بسیاری دیگر مورد توجه زبان آموزان فراوانی از سراسر دنیا قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وجود ادبیات غنی در زبان فارسی در واقع نشان دهنده بعد فرهنگی بالای این زبان است. 

در ادامه این نشست معاون آموزشی دانشگاه به معرفی دانشگاه و اقدامات انجام شده در حوزه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان و ارتباطات این دانشگاه با مراکز آموزش عالی کشور چین پرداخت و به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ داد.

يکشنبه ٥ شهريور ١٣٩٦ - ١٤:٤٦ شماره خبر: ٤٠٠٨ بازدید: 2794 نسخه چاپي